Oświetlenie

I niechaj stanie się światłość, czyli jak wybrać oświetlenie wnętrz

Żyjemy w takiej strefie geograficznej, że przez większość roku przynajmniej kilka godzin każdego dnia spędzamy przy sztucznym świetle. Aby mieć możliwość komfortowego odpoczynku, wydajnej pracy oraz aby nie zaniedbać swojego najważniejszego zmysłu, jakim jest wzrok, wybór oświetlenia w naszym domu musi być przemyślany i rozsądny.

Równowaga i różnorodność oświetlenia – dlaczego to takie ważne?

Oświetlenie wnętrz jest niesamowicie ważnym zagadnieniem. Prawidłowo dobrane światło powinno jednocześnie poprawiać widoczność, wpływać na nasze samopoczucie, a także polepszać naszą wydajność i bezpieczeństwo podczas pracy. Powinno odpowiednio wpływać na nasz nastrój, poprawiać odczucia estetyczne, podkreślać piękno wnętrz i dekoracji. Powinno być ono mocne, aby podczas czytania czy pracy nie ucierpiał nasz wzrok, ale jednocześnie delikatne, abyśmy mieli możliwość przy nim wypocząć i się zrelaksować. Co za tym idzie – innego światła użyjemy w kuchni czy salonie, a zupełnie na inne zdecydujemy się aranżując wnętrze sypialni czy gabinetu.

Lampy wiszące, czyli główne oświetlenie pomieszczeń

Podstawowym oświetleniem naszych wnętrz są lampy wiszące. Nie może zabraknąć ich w naszym domu czy biurze, ponieważ po zmroku to one spełniają główną funkcję światła oraz są wyznacznikiem rozmieszczenia innych lamp w pomieszczeniu. Takie oświetlenie zazwyczaj kojarzy nam się z nudnymi żyrandolami, ale wcale nie musi tak być. Kolekcja lamp wiszących GRAS zapewni dobrze dobrane oświetlenie, atrakcyjny wygląd i dopasowanie do każdej aranżacji wnętrz. Lampy posiadające ruchome ramię z możliwością obrotu o 360 stopni oraz regulacją długości zapewnią szeroki zasięg padania światła, które świetnie nada się do oświetlenia kuchni. Gwarantuje to także klosz wiszący na specjalnym kablu, który nie zwija się, nie kurczy i nie skręca, a dodatkowo wygląda niesamowicie lekko i subtelnie. Świetną propozycją do salonu będzie lampa HERE COMES THE SUN, która na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną lampą wiszącą, ale po jej włączeniu w pokoju zaczyna się magia. Kolekcja ta na rynku obecna jest od pięćdziesięciu lat, ale nadal zachwyca architektów i kolekcjonerów lamp.

Lampy podłogowe – subtelne oświetlenie w Twojej sypialni

Gdy nastaje wieczór i gasisz światła w całym domu, to znak, że zmierzasz do sypialni, aby… zapalić tam światło! W tym pomieszczeniu czas spędzamy głównie wieczorem i w nocy, więc potrzebujemy tam oświetlenia, które zapewni nam bezpieczeństwo, pozwoli poczytać ulubioną lekturę w łóżku, a jednocześnie nie rozbudzi nas i nie podrażni zmęczonych po całym dniu oczu. Idealnym rozwiązaniem do sypialni będą więc lampy podłogowe. Umożliwiają nam skierowanie światła dokładnie tam, gdzie tego oczekujemy oraz pełną kontrolę nad jego natężeniem. Lampy podłogowe z kolekcji GRAS charakteryzują się lekkością, świeżością i nowoczesnością, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i wytrzymałości. Wprowadzają do aranżacji wnętrz minimalistyczną elegancję, której nie oprze się żaden miłośnik estetyki. Dla osób, które poszukują lamp podłogowych, od których nie oderwie się wzroku świetnym wyborem będzie lampa FARO, posiadająca żebrowaną podstawę i materiałowy, grafitowy kosz, które nadają lekkości i utrzymują przy tym włoski styl.

Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Podczas aranżacji domu nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu w pokoju dziecięcym. Lampy w tym pomieszczeniu powinny być ustawione dwutorowo, jako światło główne, przy którym maluch będzie mógł się bawić oraz światło skierowane na blat biurka, aby nasze dziecko mogło przy nim spokojnie i wydajnie się uczyć. Idealnym rozwiązaniem lampki biurkowej będzie Biurko Plug & Work z lampą 216 z kolekcji Le Mobilier Gras, które tworzy nietypowy, a jednocześnie zachwycający, nierozłączny mebel. Praktyczna lampka w połączeniu z niezawodnym biurkiem to doskonałe połączenie, pozbawione zbędnych elementów i wyjątkowe w swojej prostocie. Jeśli jednak decydujesz się na klasyczne biurko, świetną propozycją oświetlenia będą lampy ze specjalnym mechanizmem, pozwalającym przykręcić ją do krawędzi blatu biurka, jednocześnie nie uszkadzając go. Klips ten umożliwi również przeniesienie i zamocowanie lampy do dowolnego pomieszczenia i przyczepienia jej między innymi do półki z książkami czy stołu.

Co jednak z oświetleniem głównym? Do tej funkcji idealnie nadadzą się lampy naścienne. Ten rodzaj oświetlenia mocowany jest do ścian, dzięki czemu umożliwia nakierowanie światła na całe pomieszczenie jak i poszczególne elementy, na których podkreśleniu nam zależy.

Lampy, które podkreślą piękno Twoich wnętrz

Lampy naścienne dodatkowo świetnie podkreślą dekoracje w pomieszczeniu i uwidocznią detale aranżacji. Różnorodność w wyborze wielkości i koloru kloszy czy długości i ilości ramion, zapewnią nam dostosowanie lampy do każdego miejsca w Twoim domu czy biurze. Przykładem mogą być lampy GRAS 214 – dzięki pionowemu wysięgnikowi zamontowanemu w ścianie, możemy przesuwać ramię lampy na interesującą nam wysokość, a co za tym idzie oświetlić poszczególne miejsce lub ustawić światło na całe pomieszczenie. Wygodę i praktyczność przy użytkowaniu lamp z kolekcji GRAS gwarantują nam ich regulowane ramiona – możemy ustawić ich długość, kąt nachylenia oraz obrót dookoła własnej osi. Idealnym rozwiązaniem do sypialni będzie lampa naścienna dla dwojga, 203 DOUBLE GRAS. Lampa ta posiada dwa ramiona, dzięki czemu łatwo możemy ustawić oświetlenie nad łóżkiem, gdy jedno z nas chce czytać, a drugie oddać się w ramiona Morfeusza. Mimo podwójnych ramion, lampa posiada lekką konstrukcję, nie zakłócającą wystroju wnętrza, a subtelnie je podkreślającą.

Efektowne oświetlenie Twoich wnętrz na lata

Produkty z kolekcji lamp GRAS to gwarancja wytrzymałości, trwałości i stabilności przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesności i minimalizmu. Zarówno lampy podłogowe, biurkowe, naścienne jak i wiszące idealnie dopasują się do każdego wystroju wnętrz oraz zachwycą Ciebie i Twoich gości.